تولید

تولید

مقدمه
شركت لابراتوارهاي رازك با 50 سال تجربه مفيد در زمينه ساخت داروهاي انساني، دامي و مكملهاي غذايي درماني و برخورداري از تجربه و دانش نيروهاي متخصص و بكارگيري روشهاي نوين علمي، فني و سيستم هاي مديريتي جايگاه ويژه اي در صنايع دارويي كشور به خود اختصاص داده است. اين شركت در فرايند توليد محصولات خود علاوه بر رعايت كامل اصول GMP و ديگر استانداردهاي ملي و بين المللي توجه به بهبود كيفيت را بعنوان اساسي ترين هدف آرماني خود همواره مدنظر داشته و در اين راستا به طرح ريزي و استقرار نظام تضميني كيفيت براساس خواسته هاي سازمان استاندارد جهاني بعنوان اولين توليدكننده داروهاي انساني و دامي موفق به دريافت گواهينامه ISO 9001 از سوي موسسه TUV Nord آلمان براي كليه محصولات خود گرديده و اين موفقيت در حقيقت يك افتخار ملي براي صنعت دارويي كشور محسوب مي گردد. واحد توليد شركت داروسازي رازك داراي 5 بخش توليدي، شامل : جامدات (قرص-كپسول) ، مايعات (محلولهاي خوراكي) ، نيمه جامدات (پماد و ژل) و محصولات دامي (داروهاي دامي و مكملهاي غذايي دام و طيور) و بخش بسته بندي مي باشد.

فرآيند توليد
مواد اوليه در انبار در حضور نماينده توليد و مسؤول انبار مواداوليه و تحت نظارت نماينده QC توزين مي گردند و پس از ورود به بخش توليد توسط دكتر داروساز مواد مورد نظر توزين مجدد گشته و براي ساخت تائيد مي شوند.
كل فرآيند توليد از توزين مجدد مواداوليه تا بسته بندي طبق SOP هاي از پيش تعيين شده انجام مي گيرد. پس از بسته بندي كه مرحله آخر فرآيند مي باشد دارو به انبار قرنطينه تحويل داده مي شود “finished good” صادر شده توسط انبار به امضاء مديرتوليد رسيده و تحويل آزمايشگاه QC مي شود تا اطلاعات ثبت شده مربوط به Batch را به آن Attach كرده و تحويل مسؤول فني كارخانه مي دهد تا پس از تائيد نهایی اجازه خروج از كارخانه صادر شود.

1. بخش فرآوردهاي تزريقي دامي(استریل)
در راستاي ارتقاء سطح توليدات و اصلاح فضاهاي توليدي متناسب با پيشرفتهاي جهاني و برخورداري از استانداردهاي بين المللي در توليد فرآورده هاي تزريقي مطابق با اصول GMP از سال 1386 مديريت مجموعه لابراتوارهاي رازك با سرمايه گذاري مناسب و دريافت مجوزهاي لازم از سازمانهاي ذيربط از جمله سازمان دامپزشكي و وزارت بهداشت و درمان تصميم به احداث و راه اندازي بخش جديد فرآورده هاي تزريقي نمود.
بدين صورت علاوه بر افزايش و تنوع محصولات تزريقي بدليل كيفيت بالاي محصولات مورد نظر زمينه دريافت پروانه توليد انواع محصولات تزريقي دامي تحت ليسانس شركتهاي معتبر جهان در داخل كشور مهيا گرديده است.
ضمناً با پيش بيني هاي بعمل آمده فاز توليد انواع پودرهاي استريل تزريقي از جمله آنتي بيوتيكهاي بتالاكتام و سفالوسپورينها نيز به بهره برداري خواهد رسيد. مجموعه جديد به صورت فضاهاي مجزا از نظر كنترل تهويه و تفكيك كلاسهاي مختلف تزريقي مطابق با استانداردهاي جهاني Clean room در فاز مايع و پودرهاي استريل طراحي گرديده و كليه پروسه هاي توليدي بدون دخالت پرسنل به صورت تمام اتوماتيك با بهره وري از آخرين متد توليد اين فرآورده ها از ساخت تا فيلينگ محصول به انجام رسيده و شستشو و استريل بعد از هر ساخت و روزانه به صورت CIP و SIP فول اتوماتيك به انجام مي رسد.

برخي از توليدات تزريقي دامي به شرح ذيل مي باشد :

 1. انواع محلولهاي آنتي بيوتيك تزريقي به صورت ويالهاي 30 تا 10 سي سي.
 2. املاح و ويتامينها و مكمل هاي تزريقي.
 3. انواع ضددرد – تب و ضدالتهابهاي غيراستروئيدي.
 4. ضد انگلهاي تزريقي مورد استفاده در صنعت دام و طيور.
 5. انواع پودرهاي استريل تزريقي از جمله بتالاكتامها و سفالوسپورينها.

در سالهاي آينده مديريت شركت لابراتوارهاي رازك اميدوار است باتوجه به فضاي مناسب و قابل دسترس در مجموعه بتواند پروژه هاي جديد توليد محصولات داروئي دامي از جمله فاز توليد پودرهاي محلول در آب و شربتهـاي خـوراكي و همچنين محصولات Hi-tech را در برنامه هاي توسعه به بهره برداري برساند.

2. بخش جامدات
اين بخش كه در واقع بزرگترين قسمت دپارتمان توليد است و مجهز به گرانولاتور، بلندر، خميركن و سيستم fluid bed dryer ، دستگاههای پرس و کپسول پرکنی و کتینگ مي باشد.

3. بخش مایعات (شربت سازي)
در اين بخش تانكهاي ساخت و ذخيره و فيلترهاي مختلف و پمپهاي متعدد و الزامات فني جهت توليد شربتهاي سنتيك و غيرسنتيك (گياهي) بكار گرفته مي شود . در بخش ساخت بعد از انتقال شربت از تانك ساخت به ذخيره توسط پمپ مواد بعد از فيلتراسيون به بخش پركني منتقل مي شود و سپس بسته بندي و Packaging صورت مي پذيرد.
يادآوري مي شود تمامي شيشه هاي شربت بنابر الزامات GMP و دقت بالاتر فني و تكنيكال داروسازي 3بار با آب ديونيزهc ° 90 شسته شده و سپس مرحله خشك شدن را مي گذرانند.

4. بخش نيمه جامدات (پماد سازي و ژل سازي)
در اين بخش تانكهای ساخت و تانكهای ذخيره جهت توليد ژل و پماد وجود دارد در اين بخش علاوه بر الزامات فني مذكور از پمپ هاي انتقال و همچنين هموژنايزر استفاده ميگردد.
ژل يا پمادهاي توليد شده به بخش پركني و سپس كارتونينگ منتقل مي شود.

5. بخش مكمل هاي دام و طيور
توليد محصولات مكمل بسته به نوع محصول در فضاهاي تفكيك شده و مطابق با اصول GMP به انجام رسيده و شامل موارد ذيل مي باشد :

 1. انواع مكمل هاي خواركي 5% طيور كه بسته به دوره هاي مختلف پرورشي و توليدي و همچنين متناسب با نژاد طيور مورد نظر و به سفارش مشتريان محترم در بسته بنديهاي 25 كيلوگرمي توليد و عرضه مي گردد.
 2. انواع مكمل هاي تك ويتامينه درماني در بسته بنديهاي 5 و 10 كيلوگرمي.
 3. انواع مكمل هاي درماني معدني وويتامينه مورداستفاده دردامهاي شيري وگوشتي و 2 بهره اي
 4. مكمل هاي درماني حاوي آنتي بيوتيكهاي خوراكي.
 5. پروبيوتيكهاي خوراكي مخلوط با دان.
 6. انواع مكمل هاي حاوي آنزيم هاي خواركي قابل مصرف در صنعت دام و طيور.
 7. مكمل هاي اختصاصي نژاد هاي طيور از جمله راس 208 و 308 – هاي لاين – آربوراكرز – هوبارد – كاب و بوونز.
 8. مكمل هاي درماني ضدكوكسيديوز در صنعت طيور از جمله سالينومايسين – سمدورامايسين – نيكاربازين و موننسين.

لازم به توضيح است كليه مواد اوليه مورد استفاده از مكمل هاي خوراكي و درماني فوق از معتبرترين كارخانجات جهان تهيه و در اختيار مصرف كنندگان محترم قرار مي گيرد.

6. بخش بسته بندي
در اين بخش دستگاههاي بليسترينگ و كارتونينگ مجهز و تمام اتوماتيك مي باشند كه دخالت نيروي انساني در اين بخش را به حداقل رسانده اند.


* در ضمن كليه سالنهاي توليد داراي سيستم حسگر دود و دما و رطوبت و اعلام و اطفا حریق و دوربين مداربسته مي باشند.